Curapuls

Możliwość komentowania Curapuls została wyłączona 46

Czym są ultradźwięki LIPUS?

Gojenie się kości po złamaniach to bardzo czasochłonny proces. Czy można go przyspieszyć? Istnieje sposób na przyspieszenie regeneracji tkanek bezboleśnie. A jest nim terapia LIPUS.

LIPUS (Low-Intensity Pulsed Ultrasound) to nietermiczne ultradźwięki o niskim natężeniu. Ich działanie polega na wytworzeniu fali dźwiękowej o częstotliwości 1,5 MHz, z pulsem200 μs, która następnie jest powtarzana z częstotliwością 1 kHz. Natężenie fali w obszarze złamania wynosi natomiast 30W/cm2. Parametry te pozwalają na wykorzystanie LIPUS w celu przyspieszenia regeneracji tkanek, wspomagają procesy gojenia się ran w ostrym i podostrym stanie zapalnym, mają potwierdzony wpływ na naprawę nerwów, a nawet szybszy zrost ścięgien i kości. Działanie LIPUS wpływa na wytworzenie się osteocalciny, fosfatazy alkalicznej, VEGF, MMP-13 oraz COX-2. Przyczyniają się one do powstawania nowych tkanek, a co za tym idzie, szybszego gojenia ran.

statUS (2)

Bardzo często występującymi, a zarazem trudnymi do wyleczenia złamaniami są złamania kości łódeczkowatej. Jest to jedna z ośmiu kości nadgarstka, położona w szeregu bliższym po stronie bocznej (od strony kciuka). Jako, że ultradźwięki są skuteczne w leczeniu kości na każdym z etapów zrostu: w fazie zapalnej, powstawania pierwotnej ziarniny oraz ostatecznej kości, świetnie spisują się także w tym przypadku. Dowodzi temu badanie przeprowadzone w klinice w Augsburgu. Część pacjentów, oprócz samym opatrunkiem gipsowym, leczona była dodatkowo działaniem niskich ultradźwięków. Wyniki wykazały, że zrost kości osób z pierwszej grupy zaczynał się średnio o 20 dni wcześniej.

[źródło: medtube.pl]

status lipus enraf nonius

Stosowanie ultradźwięków poprawia gęstość mineralną kości, dlatego też terapia sprawdza się nawet w przypadku trudnych złamań osteoporotycznych. Jest metodą bezpieczną, z minimum efektów ubocznych, często pomaga uniknąć zabiegu operacyjnego. Stosowanie terapii LIPUS wymaga jednak długotrwałej i ścisłej współpracy z lekarzem.

lipus status enraf nonius

W ofercie Enraf-Nonius znajdują się urządzenia Sonopuls StatUS – bezdotykowe ultradźwięki, posiadające możliwość terapii LIPUS. Należą do nich:

Sonopuls 692 VS – aparat przeznaczony do terapii ultradźwiękowej, podciśnieniowej VACUM, elektroterapii, terapii skojarzonej oraz StatUS,
Sonopuls 692 S – możliwość elektroterapii, ultradźwięków, terapii skojarzonej i StatUS,
Sonopuls 690 S – urządzenie do ultradźwięków i StatUS.

Aparaty te pozwalają na przeprowadzenie terapii z zastosowaniem dawki termicznej lub nietermicznej, w zależności od ustawień.

Curapuls
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
admin

View all contributions by admin

Similar articles