Blog

Czym są ultradźwięki LIPUS?

Gojenie się kości po złamaniach to bardzo czasochłonny proces. Czy można go przyspieszyć? Istnieje sposób na przyspieszenie regeneracji tkanek bezboleśnie. A jest nim terapia LIPUS.

 

LIPUS (Low-Intensity Pulsed Ultrasound) to nietermiczne ultradźwięki o niskim natężeniu. Ich działanie polega na wytworzeniu fali dźwiękowej o częstotliwości 1,5 MHz, z pulsem200 μs, która następnie jest powtarzana z częstotliwością 1 kHz. Natężenie fali w obszarze złamania   wynosi natomiast 30W/cm2. Parametry te pozwalają na wykorzystanie LIPUS w celu przyspieszenia regeneracji tkanek, wspomagają procesy gojenia się ran w ostrym i podostrym stanie zapalnym, mają potwierdzony wpływ na naprawę nerwów, a nawet szybszy zrost ścięgien i kości. Działanie LIPUS wpływa na wytworzenie się osteocalciny, fosfatazy alkalicznej, VEGF, MMP-13 oraz COX-2. Przyczyniają się one do powstawania nowych tkanek, a co za tym idzie, szybszego gojenia ran.

 statUS (2)

Bardzo często występującymi, a zarazem trudnymi do wyleczenia złamaniami są złamania kości łódeczkowatej.  Jest to jedna z ośmiu kości nadgarstka, położona w szeregu bliższym po stronie bocznej (od strony kciuka). Jako, że ultradźwięki są skuteczne w leczeniu kości na każdym z etapów zrostu:  w fazie zapalnej, powstawania pierwotnej ziarniny oraz ostatecznej kości, świetnie spisują się także w tym przypadku.  Dowodzi temu badanie przeprowadzone w klinice w Augsburgu. Część pacjentów, oprócz samym opatrunkiem gipsowym, leczona była dodatkowo  działaniem niskich ultradźwięków. Wyniki wykazały, że zrost kości osób z pierwszej grupy zaczynał się średnio o 20 dni wcześniej.

[źródło: medtube.pl]

 

status lipus enraf nonius

 

Stosowanie ultradźwięków poprawia gęstość mineralną kości, dlatego też terapia sprawdza się nawet w przypadku trudnych złamań osteoporotycznych. Jest metodą bezpieczną, z minimum efektów ubocznych, często pomaga uniknąć zabiegu operacyjnego. Stosowanie terapii LIPUS wymaga jednak długotrwałej i ścisłej współpracy z lekarzem.

 

lipus status enraf nonius

 

W ofercie Enraf-Nonius znajdują się urządzenia Sonopuls  StatUS – bezdotykowe ultradźwięki, posiadające możliwość terapii LIPUS. Należą do nich:

  • Sonopuls 692 VS – aparat przeznaczony do terapii ultradźwiękowej, podciśnieniowej VACUM, elektroterapii, terapii skojarzonej oraz StatUS,
  • Sonopuls 692 S – możliwość elektroterapii, ultradźwięków, terapii skojarzonej i StatUS,
  • Sonopuls 690 S – urządzenie do ultradźwięków i StatUS.

Aparaty te pozwalają na przeprowadzenie terapii z zastosowaniem dawki termicznej lub nietermicznej, w zależności od ustawień.

 

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisach, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Czytaj więcej Polityka prywatności