Terapie

Elektroterapia

Elektroterapia – oddziaływanie na organizm prądów o różnej częstotliwości. Stosowana jest w celu uśmierzania bólu, stymulacji oraz diagnostyki. Swoje wykorzystanie znajduje w terapii fizykalnej polepszając lokalne krążenie co skutkuje przyspieszonym czasem zdrowienia tkanek, zmniejsza ból oraz zwiększa zakres ruchu i siły. Może być także używana do mierzenia reakcji tkanek pobudliwych na stymulację, co pozwala na określenie zmian pobudliwości w układzie nerwowo-mięśniowym. W skład elektroterapii wchodzą m.in.:
  • Galwanizacja – polega na przepływie prądu stałego, który generowany jest przy pomocy dwóch elektrod. Stosowana w zwalczaniu reumatyzmu i chorób nerwów obwodowych, leczeniu nerwobóli oraz chorób zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa.
  • Jonoforeza – polega na wprowadzeniu do chorego miejsca lekarstwa, przy zastosowaniu dwóch elektrod, z których jedna jest nasączona lekiem a druga przyciąga znajdujące się w niej jony . Wykorzystywana w stanach zapalnych, leczeniu nerwobólów, zmniejszaniu blizn oraz w ogólnych problemach bólowych.
  • Elektrostymulacja – działa przy użyciu impulsowego prądu o niskiej częstotliwości, dzięki któremu wykonywane są skurcze mięśni. Stosowany w celu zapobiegania lub hamowania zaniku mięśni, utrzymania lub zwiększenia zakresu ruchu w stawach, ewentualnie w celu wymodelowania sylwetki.
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszych serwisach, dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, jak również dla celów statystycznych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Czytaj więcej Polityka prywatności